header Ana sayfa | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle |
  • Üye Ol - Giriş Yap | Künye | İletişim
Bölümler
Gazetenin 1. Sayfası
Gazetemize Abone Olun
Sitemize Reklam Verin
Arşiv
paz sa ça cu cum pa
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Mailinizi ekleyin
Haberlere abone olun:
Saat
Reklam AlanıHızır Beton

email Haberi Arkadaşınıza Yollayın | print Haberi Yazıcıdan Çıkart | comment Yorumlar (1 Tane Yorum Yazılmış)

Ovit'e Duble Yol Markajı

- Haber Merkezi on Eylül 18,2007

image

Yapılacak Tünellerle Transit Ulaşıma Açılması Beklenen Rize-Erzurum Karayolu İçin Karayolları Duble Yol İhalesi Yaptı 

(Haber Merkezi)- Yağan 4 metreyi aşkın kar nedeniyle yılın ortalama beş ayı kapalı kalan Rize-Erzurum karayolu 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı geçidi için Karayolları ‘duble yol proje ihalesi’ yaptı. Mevcut gidiş-geliş yolun 50 yılda tamamlandığını söyleyen İkizdere Belediye Başkanı Hasan Köseoğlu, “Bu olmayacak duaya amin demektir” diyerek, projeye tepki gösterdi.

         Karadenizi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile İran’a açılan Gürbulak Sınır Kapısına bağlayan en kısa yol olan Rize-Erzurum karayolu 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı geçidi için Karayolları ‘duble yol proje ihalesi’ yaptı. Yağan 4 metreyi aşkın kar nedeniyle yılın beş ayı kapalı kalan ve sürekli çığ düşen Ovit geçidine tünel yerine ‘duble yol projesi’ yapılması tepkilere neden oldu.

İkizdere Belediye Başkanı AKP’li Hasan Köseoğlu, Karayollarının Ovit dağı geçidi için proje ihalesini yaptığını belirterek “Ama bu ihale bizim umduğumuz yıllardır beklediğimiz gibi olmadı. Karayolları İyidere’den Erzurum’a kadar duble yol projesi yaptı. Biliyoruz ki, ‘duble yol projesi olmayacak bir duaya amin’ demektir. Mevcut yol 50 yılda ancak tamamlandı. Yöre şartları çok zor ve her yer kaya, buraya duble yol yapmak çok zor ve gereksiz. Mevcut projede 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı geçidi tünel yerine duble yolla geçilecek. Bu moralimizi bozdu. Konuyu yetkililere ilettik.Biz İkizdere ilçe merkezinde İpsir’e kadar Ovit Dağının duble yol yerine tünelle geçilmesini istiyoruz” dedi.

Başkan Köseoğlu, Ovit Dağının tünelle geçilmesi halinde İkizdereli iş adamı Talip Kahraman’ın proje bedelinin yüzde 51’ini, Rize Valisi Kasım Esen’in de olduğu bir ortamda taahhüt ettiğini belirterek; “İş adamımız çok hevesli ve heyecanlı. Maliyetin yüzde 51’ini veriyor. Biz burada İkizdere, İspir arasında duble yol istemiyoruz. Burası tünelsiz geçilmez. Biz tünel istiyoruz. Yılladır bölgenin beklentisi bu şekildedir. Bölgenin can damarı olan Ovit Dağı geçidinin duble yolla değil tünelle geçilmesi lazım. Duble yol projesinden bir an önce vazgeçilmelidir” diye konuştu.

Kış mevsiminde zirvesi karla kaplı ve sık sık çığların meydana geldiği 2 bin 640 rakımlı Ovit’i aşabilmek için Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) tünel projesi geliştirmişti. Proje ile İyidere Vadisinden başlayan yolun, İkizdere, Dereköy mevkiine kadar duble yol olarak genişletilmesi, Dereköy’den başlatılacak ve Erzurum’un İspir ilçesinin Çayırözü Köyünden çıkacak tünelin, Hortik Vadisi’nden, yine duble yolla Ilıca-Erzurum yoluna bağlanması ön görülüyordu.

Bu arada Ovit dağı toplam bin 623 metre uzunluğunda 7 adet çığ tüneli ile geçme projesi 1996 yılında, 60 trilyon keşif bedelle ihale edildi. Ancak o günlerde, İran ile GAP bölgesi ürünlerinin Kafkasya ülkeleri ile BDT ülkelerine ulaştırılabilmesi için gündeme gelen proje kapsamındaki tünellerden bugüne kadar sadece biri, 72 metre uzunluğunda olanı tamamlanabildi. 281 metre uzunluğundaki bir tünelin çalışması ise hâlâ daha devam ediyor. 2006 yılına kadar projeye 13.2 trilyon harcandı. 1270 metre uzunluğundaki 5 tünelin yapımına ise hiç başlanmadı.

Bilindiği gibi daha önce Ovit Tünelleri ile ilgili olarak geliştirilen projeler özellikle bazı kesimler tarafından ‘Hayal’ ve ‘Rüya’ olarak değerlendirilmiş; bu yöndeki çalışmaların oluşturulacak çeşitli çalışma gruplarınca yapılacak ‘lobi’ çalışmalarıyla engellenmeye çalışılacağı ima edilmişti.

           Öte yandan konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Rize Valisi Kasım Esen, konunun daha resmi olarak ilgili Bakanlık tarafından açıklanmadığını, resmi bir açıklama yapılmadığı için ayrıntılı bilgi edinilemediğini kaydederken; yine de gerekli girişimlerde bulunacaklarını, Ovit geçişi için tünel yapılması konusunda Rize kamuoyunun daha etkili bir çalışma oluşturması gerektiğini vurguladı.

2845 Kere okundu

comment Yorumlar (1 Tane Yorum Yazılmış)
  • image Beyler, hemen itiraz etmeye başlamayalım; işin gerçeğini öğrenelim. Duble yolun yapılması TÜNEL için bir başlangıç olabilir, diye umuyorum. Tünel olmayınca tabiki bu yolun hiç bir önemi kalmaz ama, Başbakanı Rizeli olan bir vilayete de öyle bakanlar, brokratlar kazık, mazık atamaz!.. Yeter ki Başbakan bu işi istesin. Burda Rizelinin yapması gereken, bu konu hakkında iyi yada kötü mutlaka bir yorum yapmasıdır. Haydi Rizeliler, bu yazızı okuyan MUTLAKA bir yorum yapsın. Eski Vali Bülent Karaçöl, Tünel hakkında açık tavrını koymuştu; bire bir görüştüğü herkese bu konudaki düşüncelerini, bu tüneli kimlerin istemediğini net bir şekilde açıklıyordu. SAYIN VALİMİZ KASIM ESEN'den de Ovit Tüneli konusunda kamuoyunu mutlaka aydınlatmasını bekliyoruz.
    (Gönder Yüksel, Eylül 19, 2007, 7:22 AM)
Köşe Yazarları
Okur Köşesi
Hava Durumu
Çok Okunanlar
Ritaş Hazır Beton
Yorum Yazılan Haberler