header Ana sayfa | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle |
  • Üye Ol - Giriş Yap | Künye | İletişim
Bölümler
Gazetenin 1. Sayfası
Gazetemize Abone Olun
Sitemize Reklam Verin
Arşiv
paz sa ça cu cum pa
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Mailinizi ekleyin
Haberlere abone olun:
Saat
Reklam AlanıHızır Beton

email Haberi Arkadaşınıza Yollayın | print Haberi Yazıcıdan Çıkart | comment Yorumlar (0 Tane Yorum Yazılmış)

Çocuklarını Okula Göndermeyen Gençlik Spor İl Müdürü!

- Haber Merkezi on Aralık 23,2008

image

Skandalı e-okul Kampanyası Ortaya Çıkardı 


Rize Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Yılmaz’ın, Yasal Zorunluluk Olmasına Karşın 2 Kızını Okula Göndermediği Belirlendi

(Haber Merkezi)-
Ülke genelinde başlatılan okuma-yazma ve kız çocuklarının okula gönderilmesi kampanyaları devam ederken ve yasalarda belirtilen çocukların okula gönderilmesi zorunluluğu ortadayken; Rize Gençlik ve Spor Müdürü Ömer Yılmaz’ın 2 kız çocuğunu okula göndermediği belirlendi.

 Daha önce Rize İmam Hatip Lisesi’nde Kur’an ve Hadis öğretmenliği yaparken; Rize Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne atanan ve ataması çeşitli tepkilere neden olan Ömer Yılmaz’ın yasal zorunluluk olmasına karşın kız çocuklarını okula göndermemesi tepkilere neden oldu.

 Yılmaz’ın çocuklarını okul yerine Kur’an Kurslarına göndermesi yasaları hiçe saymak anlamına geldiğini kaydeden eğitim ve Milli Eğitim Müdürlüğü çevreleri suç duyurusunda bulunarak derhal soruşturma başlatılması gerektiğini ifade ediyorlar.

 Önceki gece Show Tv’de canlı olarak yayınlanan Haber Özel programında da yayınlanan iddialar hakkında bilgisi olmadığını ileri süren Rize Milli Eğitim Müdürü F.Rasim Çelik ise Gençlik ve Spor il Müdür Yılmaz’ı iyi tanıdığını ve böyle bir şey yapmayacağını kaydetti.

 Daha önce Rize İmam Hatip Lisesi’ndeki öğretmenliği sırasında aynı okulun Masa Tenisi takımını çalıştıran ve bu görevi sırasında Rize Gençlik ve Spor il Müdürlüğüne atanan Ömer Yılmaz, vekaleten yürüttüğü bu görev sırasında Malatya Gençlik ve Spor il Müdürlüğü’ne asaleten atanmış daha sonra da tekrar Rize il Müdürlüğüne vekaletle görevlendirilmişti.

 Yılmaz’ın atamaları konusunda çeşitli eleştirilere yanıt veren Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, bazı basın yayın organlarında yer alan haberler üzerine, “Ben parti falan dinlemem. Başarılı insanları göreve getiririm. O, masa tenisinde çok başarılı bir müdür” diyerek Yılmaz’ı savunmuştu.

 Yaşanan gelişmelerden sonra, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ve ‘çağ nüfusunda olup da okulda olmayan öğrencilerin belirlenmesinin’ hedeflendiği e-okul çalışmalarında adeta bir eğitim skandalı ortaya çıkarıldı.

 Bakanlığın Müdürlüklere gönderdiği söz konusu çocukların kayıtlarının yapılmasına ilişkin yazı ile Rize Milli Eğitim il Müdürlüğü tarafından 22.08.2008 tarihinde başlatılan çalışmalarda, Ömer Yılmaz’ın Rize Merkez Gülbahar Mahallesinde evinde ikamet ettiği belirlenen 1995 doğumlu kızı Aişe ile 1997 doğumlu Amine Hafsa isimli 2 kız çocuğunun herhangi bir okulda kaydı bulunmadığı tespit edildi.

 Yapılan belirlemenin ardından Rize Milli Eğitim il Müdürlüğü görevlileri olayı düzenledikleri tespit raporu ile il Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirdi. Ancak, aradan geçen süre zarfında söz konusu aile hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmazken, suç duyurusunda da bulunulmadı.

 Yaşanan gelişmeler üzerine araştırma yapan gazeteciler, bir Kur’an Kursunda eğitmen olduğu ileri sürülen Rize Gençlik ve Spor il Müdürü Yılmaz’ın eşi Fatma Yılmaz’ın kendileri ile görüşmek istemediği ve “Çocukları dedesi kuran kursuna verdi. Çocuklar sakat değil. Bizimle kalmıyorlar. Türkiye’de bu kadar yolsuzluk varken başka uğraşacak iş bulamadınız mı? Eşim onları okula kayıt ettirecek” diyerek evinin kapısını yüzlerine kapadığını ifade ettiler.

 Gazetecilerin telefonlarına çıkmayarak görüşme taleplerini geri çeviren Ömer Yılmaz’ın daha sonra, olayın yayınlandığı Show TV’deki programın telefon bağlantısını da reddettiği ancak programa çocuklarını okula kaydettirdiği yönünde bilgi verdiği ifade edildi.

 Konu üzerine gazetecilerin görüş sorduğu Rize il Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik ise Ömer Yılmaz’I yakından tanıdığını ve böyle bir şey yapmayacağını ifade ederek; “Bir velinin çocuğunu okula göndermemesi hem hapis cezasını ve hem de para cezasını gerektirir. Ben, müdürümüz Ömer Yılmaz’ı çok iyi tanırım, o öyle bir şey yapmaz. Benim bundan haberim yok” şeklinde konuştu. 

Gazetecilere konu hakkında görüş bildiren Rize Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Baki Kesicioğlu ise, iddiaların suç unsuru taşıdığını kaydederek, “06-14 yaş arasında olan herkes okula devam etmek zorunda. Çocuğunu okula göndermeyen velinin karşısında kanuni işlemler vardır, yasal zorunluluk vardır, para cezası vardır. Bir ile sekizinci sınıflardaki öğrencilerimizin yani 06-14 yaş arası öğrencilerin ilköğretime devamı mecburidir. Devam etmeyenler hakkında 222 sayılı Kanun ve 1739 sayılı Kanunlar çerçevesinde kanuni işlem yapılması zorunludur. Yani; önce para cezası sonra da hapis cezası!” diyerek; Rize’de 680 çocuğun kayıt dışı olduğunu da sözlerine ekledi. 
Olay ve gelişmeler üzerine bir açıklama yapan Eğitim-Sen Rize Şube Başkanı Ercan Özay ise okul çağındaki çocukların okula gönderilmemesinin açıkça bir yasal suç olduğuna dikkat çekerek; “Bir veli çocuğun okula göndermiyorsa açıkça suç işliyor. Veli bu konuda devlet kadar sorumludur. Çocuğunun eğitim alma hakkını hiçbir gerekçeyle engellemeye kimsenin hakkı yoktur. Bir baba olarak açıkça sorumlusun. Burada yapılan iş açıkça hapis ve para cezası gerektiren bir suçtur. İlgililer, başta il Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere bu veliler hakkında suç duyursun da bulunmak ve yasal işlem yapmak zorundadırlar. Yoksa suç işlerler” dedi.
2839 Kere okundu

comment Yorumlar (0 Tane Yorum Yazılmış)
Köşe Yazarları
Okur Köşesi
Hava Durumu
Çok Okunanlar
Ritaş Hazır Beton
Yorum Yazılan Haberler