header Ana sayfa | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle |
  • Üye Ol - Giriş Yap | Künye | İletişim
Bölümler
Gazetenin 1. Sayfası
Gazetemize Abone Olun
Sitemize Reklam Verin
Arşiv
paz sa ça cu cum pa
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Mailinizi ekleyin
Haberlere abone olun:
Saat
Reklam AlanıHızır Beton

email Haberi Arkadaşınıza Yollayın | print Haberi Yazıcıdan Çıkart | comment Yorumlar (0 Tane Yorum Yazılmış)

Ya Cumhuriyet Olmasaydı?..

- Haber Merkezi on Kasım 01,2011

image

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 88. Yıldönümü Kutlamaları Başbakanlık Genelgesiyle ‘Terör Saldırıları’ ve ‘Van Depremi’ Gerekçesiyle, ‘Çelenk Koyma ve Tebriklerin Kabulü’ Dışında ‘İptal’ Edildi… Yurttaşlar, Yurt Genelinde Alternatif Kutlama Törenleri Yaptı…


(Haber Merkezi-ÖZEL)- Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, Cumhuriyet’in ilanının 88. yıldönümü bu yıl resmi törensiz, buruk ama coşkulu bir şekilde kutlandı…

            Cumhuriyet’in 88. yıldönümü kutlamaları, ‘çelenk koyma’ ve ‘tebriklerin kabulü’ ile Ankara’daki resmi ve Anıtkabir’deki törenlerin dışında, Başbakanlık Genelgesiyle, ‘terör saldırıları’ ve ‘Van depremi’ nedeniyle iptal edildi. Önce, illerde ve TBMM’ düzenlenen ‘Cumhuriyet Resepsiyonları’ ile ‘kokteyllerin’ iptal edildiği açıklandı. Daha sonra Başbakanlıktan yapılan açıklama ile Cumhuriyetin 88. yıldönümü nedeniyle düzenlenen bütün kutlama ve resmigeçit törenlerinin iptal edildiği duyuruldu.

Rize Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Cumhuriyetin kuruluşunun 88. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde halka açık olarak yapılması planlanan Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonunun; ‘son dönemde terör saldırılarındaki şehitler ve Van'da meydana gelen deprem felaketi neticesinde yaşanan acılar nedeniyle’ Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu tarafından iptal edildiği kaydedildi.

Ardından, Başbakanlıktan tüm illere 28 Ekim Cuma günü sabah gönderilen genelge ile Cumhuriyet Bayramı nedeniyle, 28 Ekim Perşembe günü öğlen yapılacak çelenk koyma ve 29 Ekim Cumartesi günü sabah vilayetlerde yapılacak tebrik törenleri dışındaki, resmigeçitler dâhil tüm etkinliklerin, alınan karar gereği iptal edildiği bildirildi.

Başbakanlığın 2011/19 sayılı genelgesi ile Van ve çevresinde meydana gelen deprem nedeniyle tüm yurtta olduğu gibi Rize’de de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenleri kapsamındaki hazırlıkların birçoğu iptal edildi.

28 Ekim Cuma günü Rize Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından yapılması planlanan Cumhuriyet Yürüyüşü, Sportif Faaliyetler, Cumhuriyet Resepsiyonu gibi diğer kutlama programları yapılmadı. Çelenk koyma törenine resmi kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin temsilcilerinin yanı sıra öğrenciler ve yurttaşlar da katıldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 88. yıl dönümü nedeniyle 29 Ekim Cumartesi günü ise, diğer tüm illerde olduğu gibi Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu da makamında tebrikleri kabul etti. Rize Valiliği’ndeki kabulde Vali Hacımüftüoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Turhan Talu ile Belediye Başkan Vekili Temel Ali Uzun’un tebriklerin kabul etti.

Vali Hacımüftüoğlu, burada yaptığı açıklamada, kutlama programının şehitler ve Van depremi nedeniyle iptal edildiğini belirterek, "Dün Rize'de yaşanan selde olduğu gibi bugün Van'da yaşanan depremde millet birlik ve bütünlük örneği sergilemiştir. Büyük bir dayanışma içerisinde elbirliği ile çalışmalar devam etmektedir. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir" dedi.

28 Ekim’deki çelenk koyma törenine katılan Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Rize Valiliğindeki tebrik kabulüne katılmadı ama Kurban pazarını ziyaret ederek; buradaki kurbanlık büyük ve küçükbaş hayvan sahipleriyle sohbet etti.

Başbakanlığın genelgesi gereği hiçbir ilde hiçbir resmi kutlama veya tören yapılmazken, ülke genelindeki birçok il ve ilçede yurttaşlar düzenledikleri alternatif tören, kutlama ve anma etkinlikleriyle Cumhuriyet’in ilanının 88. yıldönümünü kutladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, en büyük bayramın coşkuyla kutlandığını, Cumhuriyet'i 88. yılına ulaştırmanın kıvanç ve mutluluğunun yaşandığını ifade etti. Gül, mesajında, Türkiye'nin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak, kurum ve kurallarıyla işleyen bir demokrasi düzenine, güçlü bir ekonomiye ve ‘yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesi temelinde aktif bir dış politikaya sahip olmasının milletin en önemli kazanımları olduğunu belirtti.

Türk milletinin, Atatürk'ün önderliğinde insanüstü bir gayret ve fedakârlıkla, bağımsızlık mücadelesinde eşsiz bir zafer elde ettiğini, Cumhuriyet'in kurulmasıyla da kendi devletinin yegâne sahibi olduğunu vurgulayan Gül, Cumhuriyetin, milli egemenliğe dayanan, gücünü halktan alan, iktidarın millete ait olduğu bir rejim anlamına geldiğini de belirti.

Yurdun çeşitli bölgelerinde ellerindeki bayraklar ve Atatürk posterleriyle yürüyüşler, geceleri fener alayları ve çeşitli etkinlik ve kutlama programları gerçekleştiren yurttaşlar, sosyal paylaşım siteleri ve kısa mesajlarla da alternatif kutlamalar yaptı. Başbakanlığın Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını iptal etmesine de tepki gösteren yurttaşlar, ‘eğer Cumhuriyet olmasaydı ne şehitlerimize ağlar ve ne de Van’daki depreme üzülürdük! Cumhuriyet olmasaydı biz, biz olmazdık. O nedenle ulusça yaşadığımız bu büyük acılar nedeniyle sadece kokteyl ve bazı resepsiyonlar iptal edilebilirdi ancak, bu büyük gün, düğün törenlerine katılmaktan daha önemli bir şekilde layıkıyla kutlanmalıydı” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Bizler de Y.Viçe Gazete ve Matbaası, www.gazetevice.net çalışanları olarak Cumhuriyetimizin 88. yıldönümünü büyük bir coşku ve heyecanla kutlarken; aynı zamanda önümüzdeki Kurban Bayramının da ülkemize olduğu kadar tüm insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyoruz…


1143 Kere okundu

comment Yorumlar (0 Tane Yorum Yazılmış)
Köşe Yazarları
Okur Köşesi
Hava Durumu
Çok Okunanlar
Ritaş Hazır Beton
Yorum Yazılan Haberler