header Ana sayfa | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle |
 • Üye Ol - Giriş Yap | Künye | İletişim
Bölümler
Gazetenin 1. Sayfası
Gazetemize Abone Olun
Sitemize Reklam Verin
Arşiv
paz sa ça cu cum pa
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Mailinizi ekleyin
Haberlere abone olun:
Saat
Reklam AlanıHızır Beton

email Haberi Arkadaşınıza Yollayın | print Haberi Yazıcıdan Çıkart | comment Yorumlar (11 Tane Yorum Yazılmış)

İklim Değişiklikleri ve Tarıma Etkileri

- Erkan Yıldırımkaya on Nisan 10,2007

image

Küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri sonucunda, yalnız küresel değil, bölgesel farklılıklar da oluşturabilecektir. Gelecekte, dünyanın bazı bölgelerinde kasırgalar, kuvvetli yağışlar ve seller dolayısıyla taşkınlar gibi afetlerin şiddet ve sıklıklarında artışlar olurken, bazı bölgeler uzun süreli ve şiddetli kuraklıklar ve bunlarla ilişkili olarak yaygın çölleşme olayları daha fazla etkili olabilecektir.            

Küresel ısınma sonucu olarak özellikle su kaynaklarında azalma, orman yangınları, kuraklık ve çölleşme ile bunlara bağlı ekolojik bozulmalardan etkilenecek ve küresel ısınmanın potansiyel etkileri açısından risk grubu ülkeler arasında yer alacaktır.            

Atmosferdeki sera gazları birikimlerinin artışına bağlı olarak önümüzdeki yıllarda meydana gelecek iklim değişikliğinin, ülkemizde meydana gelecek çevresel ve tarımsal etkileri şöyle sıralanabilir:

Tarımsal üretim potansiyeli değişebilecektir. Bu değişiklik bölgesel ve mevsimsel farklılıklarla birlikte, türlere göre bir artış yada azalış biçiminde olacaktır. Türkiye, Ortadoğu’ da ve Kuzey Afrika’da egemen olan daha sıcak ve kurak iklim kuşağının etkisinde kalabilecektir. İklim kuşaklarında meydana gelecek bu değişmeye uyum gösteremeyen fauna ve flora (bitki örtüsü) yok olacaktır.            

Doğal karasal ekosistemler ve tarımsal üretim sistemleri, hastalık ve zararlılardaki artışlardan zarar görebilecektir.

Akarsu havzalarındaki yıllık akım değişikliğinde meydana gelecek azalma sonucunda kentlerde su sıkıntıları başlayacak; tarımsal ve içme amaçlı su ihtiyacı daha da artacaktır.

İklim değişikliğinin su kaynakları üzerinde meydana getireceği olumsuzluk, tarımsal üretim üzerinde etkisini daha da şiddetlendirecektir.

Kurak ve yarı kurak alanların genişlemesine ek olarak, yıllık ortalama sıcaklığın birkaç derece artması, çölleşmeyi tuzlanmayı ve erozyonu arttıracaktır.

Mevsimlik kar ve kar örtüsünün kapladığı alan, karla örtülü devrenin uzunluğu azalacaktır.

Kar erimesinden kaynaklanan akış ve hacmindeki değişiklik, su kaynaklarını tarım, ulaştırma ve enerji sektörlerini olumsuz etkileyecektir. (Küresel Isınma ile Sürecek)


12842 Kere okundu

comment Yorumlar (11 Tane Yorum Yazılmış)
 • image ben okumadan anlamadan yazdım.güzele benziyor yazarken bazı şeyleri kavradım yani sanki baya detaya gitmişler başka bir sitede bunlar yazmıyordu.ben beğendim yani okumadığım halde.birde gönderen esra diye birisine yorum yapıcam kızım sen salakmısın yorumun bu mu?araya arkadaşın ne alaka!!!eceymiş biz arkadaşının adını alalım havanı çekelim deme.neyse benden bukadar ama hakkatten emeğe saygı.......teşekkürler
  (Gönder aynur, Mart 25, 2013, 8:17 AM)
 • image assaaaassa
  (Gönder ASs, Aralık 30, 2011, 8:37 PM)
 • image bayıldım arkadaşlar nabr siniz
  (Gönder su, Aralık 17, 2011, 5:51 PM)
 • image ssssssssssssüüüüüüüüüüüppppppppppppeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrr!1!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  (Gönder jmköç, Aralık 17, 2011, 5:48 PM)
 • image çok süper yanii mükemmel ötesi şahsen bayıldımm ayoll..
  (Gönder nazlı, Ocak 20, 2011, 6:48 PM)
Köşe Yazarları
Okur Köşesi
Hava Durumu
Çok Okunanlar
Ritaş Hazır Beton
Yorum Yazılan Haberler