header Ana sayfa | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle |
  • Üye Ol - Giriş Yap | Künye | İletişim
Bölümler
Gazetenin 1. Sayfası
Gazetemize Abone Olun
Sitemize Reklam Verin
Arşiv
paz sa ça cu cum pa
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Mailinizi ekleyin
Haberlere abone olun:
Saat
Reklam AlanıHızır Beton

email Haberi Arkadaşınıza Yollayın | print Haberi Yazıcıdan Çıkart | comment Yorumlar (2 Tane Yorum Yazılmış)

Ermenistan Eyaleti Lazistan!

- Mahiye Morgül on Ocak 15,2009

image

Uğur Mumcu, 24 yıl önce yazdığı köşe yazısında Lord Curzon’dan almış, Amerikalıların planındaki Lazistan meğer bu!

Değerli okurlar, buyurun birlikte okuyalım ve 24 Ocak günü katledilişinin yıldönümünde Uğur Mumcu’yu daha iyi anlayarak analım. Hem de Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü iyi tanıyalım. Ey Rizeliler, düne kadar tebamız olan, hiçbir yerleşim yerinde nüfusun çoğunluğu bile olmayan Ermeniler için suni olarak kurulmuş bir devlete bizi eyalet yapacaklarmış meğer! Daha neler neler var o gizli belgelerde. Okuyalım:

ABD - 100 YILLIK RÜYASI...

Uğur Mumcu'nun 1 Nisan 1984 tarihli yazısı...

Gizli Belgelerle ...

Şu olaylara bakın: ABD Dış İliskiler Komisyonu, Türkiye'ye yapılacak askeri yardımı Kıbrıs konusunda verilecek bir ödüne bağlıyor. Bu yapılırken, ABD Kongresi'nde 24 Nisan tarihinin "Soykırım Günü" olarak ilanı için önergeler veriliyor. Fransa'da ise soykırım savlarının ders kitaplarına konması için hazırlıklar yapılıyor . Aynı günlerde, Ermeni terör örgütleri eylemlerini sürdürüyor . Bütün bunlardan sonra ABD yönetimi uluslararası terörden söz edebiliyor.

            24 Nisan tarihi soykırım günü olarak ilan edilecekmiş. Sanki ABD'nin Vietnam'daki, Fransa'da, Cezayir'deki insanlık suçlarını unutturdular. . Sanki ABD yönetimi, Şili'de halk oyu ile seçilmiş Devlet Baskanı Allende'nin CIA darbesi ile devrilmesinin hiç anımsanmayacağını

sanıyor. Sanki ABD'nin Grenada'ya, daha dün kadar yakin bir zamanda Fransa'nın Çad'a asker göndermelerinin hiç ama hiç akla gelmeyeceği düşünülüyor.

            Ermeni olayını , bugün için uluslararası terörün bir parçası olarak görüyor ve bunun için bütün devletleri ortak bir savaşa çağırıyoruz. Yok eğer Ermeni sorununun dünü, önceki günü karıştırılırsa, Amerikalı dostlarımız bundan hiç hoşnut kalmazlar.

            İsterseniz, bu konuda birkaç tarihsel belgenin satır başlarını aralayalım:

            İngiliz Kraliyet Matbaası tarafından basılan Birinci Dünya Savaşı ile ilgili gizli belgeler, Erol Ulubelen tarafından Türkçe'ye çevrilmiş, önce Doğan Avcıoğlu'nun yönetimindeki Yön dergisinde yayınlanmış, daha sonra kitap olarak basılmıştır. İkinci basımı ÇağdaşYayınları  tarafından yapılan " İngiliz Belgeleriyle Türkiye" kitabında, Birinci Dünya Savaşı sırasında Ermeniler'in Amerikalılar'ca nasıl desteklenip kışkırtıldıklarını gösteren belgelere yer verilmiştir. Okuyalım:

            Gizli Belge: Sayfa 735, belge 492. Amiral Webb'den Lord Curzon'a yazilan 19 Ağustos 1919 tarihli yazı:

            - Amerika, Trabzon ve Erzurum'u içine alan bir Ermenistan'ı himaye  edecek. Geri kalan dört ili de Kürt devleti olarak İngilizlerin himayesine bırakıyor...

            Gizli Belge: Sayfa No:60, Belge No: 46. 5 Nisan 1920 günü Mr. Lindsay'in Washington'dan Lord Curzon'a yazdığı yazı:

            - Amerikan Senatosu Ermenistan'ın mandası işini görüştü. Beş yılda 757 milyon dolar verecekler. İlk başlangıçta 50.000 kişilik bir ordu yollanacak, daha sonra 200.000 kişiye çıkacak. Amerika kuvvetlerinin başına General Zames G. Harbord getirilecek. Ayrıca bütün Türkiye'nin mandası için de görüşmeler yapılmaktadır. ..

Gizli Belge: Sayfa No:71, Belge No: 63. 16 Mayis 1920 günü Sir A.Geddes'in Lord Curzon'a yazdığı yazı:

            - Amerikan hükümeti, Ermenistan'in Adana da dahil korunmasını istiyor.  Silah, cephane, demiryolu ve her türlü malzemeyi buraya sevk edecekler. Boşaltım, Karadeniz limanlarında Amerikan bahriyesi tarafından ve Amerikan donanmasının himayesinde yapılacak. Türklerin yapacağı en ufak  bir hareket Amerikalılar tarafından bastırılacaktır. ..

            Gizli Belge: Sayfa No: 300, Belge No: 38. 28 Subat 1920 Londra

Konferans tutanaklarından bir parça:

            - Mustafa Kemal kendisini Erzurum Valisi ilan etmiş. Erzurum'da yeni kurulacak Ermeni devletinin katılacaği bir sırada bu çok anlamlı bir harekettir. Bu adam olmasaydı Ermeniler'in bir şansı olurdu...

            Gizli Belge: Sayfa No: 81, Belge No: 10, tarih 16 Şubat 1920. Londra Konferansı tutanaklarından bir başka parça:

            - Ermenistan'a 6 ilden başka Trabzon ve Adana da verilmelidir. Amerika Ermenistan'a yardım edecektir ve mandası altına almayı da kabul ediyor. Fransa ise Adana'yı kendisi için istiyor.

            Gizli Belge: Sayfa No: 99, Belge No: 12, Londra Konferansı tutanağından

bir başka ilginç parça:

- Lord Curzon, Erzincan'ın da Ermenistan'a verilmesini, Karadeniz'de

bir Lazistan kurulup, Ermenilerin mandasına vermek istiyor...

 

            Bu belgeler, bugün ABD Kongresi'nde 24 Nisan tarihini "Soykırım Günü" ilan etmek isteyenlerin amaçlarını oldugu kadar, ABD'nin Lozan Barış Antlasması'na niçin imza koymadığını da anlatmaya yetmektedir.

            Atatürk, Ermeni sorununun "dünya kapitalistlerinin ekonomik çıkarlarına göre çözülmek istediğini" söylememiş miydi? ( Söylev ve Demeçler , C: I, S: 233). Olay, dün olduğu gibi bugün de böyledir.

 

            Biz bugün bunca saldırıdan sonra, bu gizli belgeleri, örneğin devletin televizyonunda tek tek halkımıza gösterebiliyor muyuz? Gösteremiyorsak, Ermeni sorununun çokuluslu yanını ve uluslar arası terör ile ilgisini, diplomatik forumlarda nasıl anlatabiliyoruz?

            24 Nisan tarihini soykırım günü ilan edip, Ermeni terör örgütlerine destek olan Amerikan Kongre üyeleri, 1920'lerde topraklarımız üzerinde Ermeni devleti kurmak isteyen Amerikalilar' in torunlarıdır. Bizler de bunlara karşı Kuvay-i Milliyecilerin torunları olduğumuzu hatırlatmak zorundayız.

Ugur MUMCU (c)

Cumhuriyet (c), 1 Nisan 1984

 

Ben Mahiye Morgül, bugün bu yazıya bir not eklemek isterim. Kürt lobicileri,  Ermenistan’ın bugünkü haline bakıp kendilerine vaat edilen geleceğin yoksulluk, sürekli korku içinde ve sürekli oltaya takılmış balık halinde olacağını görüp iyice düşünsünler. Laz lobicilerine ayrıca bir şey dememe gerek kalmadı...


2177 Kere okundu

comment Yorumlar (2 Tane Yorum Yazılmış)
  • image yanlış algılamıyorum.eğer yazınızda bazı denge unsurlarının ülkemizde gösteriği faliyetlere işaret etmek istiyorsanız neden etnik kimlik belirtiyorsunuz.
    (Gönder erdal karagöz, Şubat 1, 2009, 2:03 AM)
  • image Neyi aklamaya çalıştığınızı anlayabiliyorum! Ama en azından bunu Lazlar üzerinde yapmayın lütfen. Lazların lobi faliyeti yürüttüğünü kargalara söyleseniz gülerler. İnsanları inandırmaya çalıştığınız birşeye, bir nebze olsun siz de inanın lütfen...(Editörün Notu: Sayın okur, sanırız siz de yanlış algıladınız! Yazar, anlatımında etnik bir lobicilikten çok, bazı denge unsurlarının dün olduğu gibi bugün de iş başında olduğuna işaret ediyor!)
    (Gönder ERDAL KARAGÖZ, Ocak 28, 2009, 11:56 PM)
Köşe Yazarları
Okur Köşesi
Hava Durumu
Çok Okunanlar
Ritaş Hazır Beton
Yorum Yazılan Haberler