header Ana sayfa | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle |
  • Üye Ol - Giriş Yap | Künye | İletişim
Bölümler
Gazetenin 1. Sayfası
Gazetemize Abone Olun
Sitemize Reklam Verin
Arşiv
paz sa ça cu cum pa
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Mailinizi ekleyin
Haberlere abone olun:
Saat
Reklam AlanıHızır Beton

email Haberi Arkadaşınıza Yollayın | print Haberi Yazıcıdan Çıkart | comment Yorumlar (1 Tane Yorum Yazılmış)

Çernobil'in Karadeniz'e Etkileri

- Haber Merkezi on Haziran 10,2009

image

Kansere Yenik Düşüyoruz…

 

(Haber Merkezi)- 'Çernobil'in Karadeniz Halkı Üzerinde Yarattığı Etkiler ve Halkın Verdiği Tepkiler' üzerine yapılan araştırmada ilginç sonuçlara ulaşıldı.

 

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğrencileri Emine Çelik ile Sinan Dilce, 'Çernobil'i araştırdı.

 

Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldız Akpolat başkanlığında 'Çernobil'in Karadeniz Halkı Üzerinde Yarattığı Etkiler ve Halkın Verdiği Tepkiler' üzerine bir araştırma yapan sosyoloji bölümü öğrencileri Emine Çelik ve Sinan Dilce, ilginç sonuçlara ulaştı.

 

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Edebiyat Fakültesi sosyoloji bölümü birinci sınıf öğrencisi Emine Çelik, "Çernobil yüzünden, kanser bizim kaderimiz olmasın istiyoruz. Bu bölgede yaşayan sevdiklerimizi bir bir kanser yüzünden kaybediyorum" dedi.

 

Trabzon'da yaşayan yakınlarını kanser hastalığına kurban verdiği için bu tür araştırma çalışmasına katıldığını belirten Çelik, Çernobil kazası döneminde halkın bilinçlendirilmemesi yüzünden insanların hala kanser hastası olduğunu söyledi.

 

Çelik, "26 Nisan 1986'da SSCB’nin Kiev şehrinin 100 kilometre kuzeyindeki Çernobil Nükleer Reaktöründe yaşanan kaza sonrası oluşan radyoaktif bulutun yayılması ve ülkemizde başlangıçta kritik bölgelerde olmak üzere bütün ülke çapında ölçülen gamma radyasyon şiddetleri, hava aktivite konsantrasyonları, toprakta birikmiş radyoaktivite düzeyleri ile bunlara ilave olarak çeşitli besin maddelerindeki radyoaktivite konsantrasyonları açıklamak ve büyük tehlikeyi bir kez daha gözler önüne sermeyi amaçladık" diye konuştu.

 

Çernobil kazası sonra Karadeniz'in üzerine kara bulutlar çöktüğünü o dönemde durumun ciddiyetine varamayan yetkililer ve halkın aradan yıllar geçtikten sonra Çernobil'in kara yüzünü gördüğünü ifade eden Çelik, vatandaşların bilinçlendirilmemesi yüzünden çok sayıda insanın kanser hastası olduğunu vurguladı.

 

Üniversite öğrencisi Çelik, "Benim ailemde de kanser olan çok sayıda hasta var. Çernobil yüzünden sevdiklerimi bir bir kaybediyorum. Toplumumuzda da, önemli kişiler bu Çernobil yüzünden hayatını kaybediyor. Ünlü sanatçımız Kazım Koyuncu da bunlardan birisi" dedi.

 

Karadeniz halkına yanlış bilgi aktarılmasından ve bilinçlendirilmemesinden dolayı daha önce hiç bilmedikleri Çernobil'e yenik düştüğünü ileri süren Çelik, sözlerini şöyle noktaladı: "Yapılması gerekenler zamanında yapılmamış bu da insanların hayatına mal olmuştur. Kamuoyuna açıklaması gereken her şey saklanmıştır. Bunun faturasını, Karadeniz'de 7'den 70'e herkes hala ödemektedir."

 Edebiyat Fakültesi birinci sınıf öğrencisi Emine Çelik, yaklaşık bir yıllık çalışmasını içeren araştırmanın sonuçlarını hazırladığı afişle okuldaki arkadaşlarına da anlattı. Sosyoloji Bölümü'nde astığı afişle araştırma sonuçları hakkında bilgiler aktaran Çelik, Türkiye'de bu tür olası kazalara daha duyarlı yaklaşılmasını temenni etti.

3738 Kere okundu

comment Yorumlar (1 Tane Yorum Yazılmış)
  • image ülke yöneticilerin çok byük suçu vardır bu konuda halkı bilinçlendirmek yerine sadece onları kandırdı. ekranlara çıkarak çay içerek ve bazı işletme sahibi insalar öğrenclere zararlı oldularıı bile bile fındık dağıttılar .. ne kadar yazık insan hayatını bu kadar basite alabiliyorlar. bu yazı içinde teşekkürler
    (Gönder MİHRİ, Mayıs 8, 2014, 12:07 PM)
Köşe Yazarları
Okur Köşesi
Hava Durumu
Çok Okunanlar
Ritaş Hazır Beton
Yorum Yazılan Haberler