header Ana sayfa | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle |
 • Üye Ol - Giriş Yap | Künye | İletişim
Bölümler
Gazetenin 1. Sayfası
Gazetemize Abone Olun
Sitemize Reklam Verin
Arşiv
paz sa ça cu cum pa
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Mailinizi ekleyin
Haberlere abone olun:
Saat
Reklam AlanıHızır Beton

email Haberi Arkadaşınıza Yollayın | print Haberi Yazıcıdan Çıkart | comment Yorumlar (4 Tane Yorum Yazılmış)

Çaykur ve Siyasi Oyunlar

- Selahattin BAKIR on Eylül 28,2009

image

               

Yaklaşık üç haftadır komu oyunu yakından ilgilendiren Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü üzerinde adeta bir kumar gibi oynanmaya çalışılan yakışıksız, çirkin ve mide bulandırıcı oyunu izlemekteyim.

Ne yazık ki, bu oyunun baş aktörleri de iktidar partisinin Rize milletvekilleridir. Ne yapmak istediklerini dahi bilmeden kendi Partileri tarafından görevlendirilen bir bürokratı yani Çay İşletmeleri Genel Müdürü Ekrem Yüce için Karalama kampanyası başlattılar. Önce Lütfü Çırakoğlu ardından B. Ali Bayramoğlu. Konuştuklarında mangalda kül bırakmadılar ama oğlu haftadır da dağıtmış oldukları bu külleri toplamaya çalışıyorlar.

Çay İşletmeleri Genel Müdürü Yüce'yi yaklaşık 25 yıldır tanırım. Bu kişinin siyasi yönü ne olursa olsun beni ilgilendirmediği gibi görüşüne de saygı duyarım. Türkiye demokratik bir ülke olduğuna göre o kişinin siyasi düşüncesi benim için hiç önemli değildir. Önemli olan Çaykur'a verdiği başarılı hizmetleridir. Çaykur'daki bu Hizmetlerinin yanı sıra Ekrem Yüce'nin, her şeyden önce hakka ve hukuka son derece önem veren insancıl bir yapısı vardır.

A'dan Z'ye tüm personeli ile memur işçi hiç fark etmemeksizin sürekli iletişim içerisinde olan, üreticilerle konuşup onları dinleyen ve sorunlarına çözüm arayan, esnafıyla, tüketicisiyle, Sivil Toplum örgütleriyle, basınıyla ve bürokrasi kesimiyle iç içe olan ve her şeyden önemlisi Makamı koltuğuna çakılı kalmayan bir genel müdürdür.

Bu yazdıklarımdan bazı kesimler rahatsız olabileceği gibi çeşitli yorumlarda da bulunacaklarını biliyorum. Ama bu benim için hiçte önemli değil. Kim veya kimler ne düşünürse düşünsün beni tanıyan eş ve dostlarım ile okurlarım"Ak'a ak, kara'ya kara" diyen bir kişiliğe sahip olduğumu bilirler. Ekrem Yüce her ne kadar dostum biraz gerçek payı görmüş olsaydım olursa olsun Şayet milletvekillerin bu ansız çıkışlarında, onların bu çıkışlarını ilk destekleyenlerden biri de ben olurdum. Ana tamamen Kişisel çıkarlar doğrultusunda yapılan bu Haksız suçlamalara bir Kamuoyu Görevlisi olarak tepkisiz kalamazdım. "Yiğidi öldür ama hakkını ver" atasözü gibi. Ama bunlar ne yazık ki yiğidi değil kendi kendilerini yok etmeye kalkıştılar.

Sekiz yıl önce AKP iktidarı tarafından bu göreve atanmış, bu göreve geldiğinde ateşten bir gömlek giyercesine kollarını sıvayarak batmakta olan bir Çaykur'u batmaktan kurtararak bugünkü konuma taşıyan bir Genel Müdür. Göreve geldiğinde Maaş ve Kıdem Tazminatı ödeyemeyen, çay üreticisinin alın teri olan çay parasını veremeyen ve Tedarikçi kuruluşların hiçte sıcak bakmadığı bir kuruluş olan Çaykur'u bir enkaz olarak almıştı. O Günlerden bugünlere baktığımızda tam tersini görüyoruz. Sekiz yılda Çaykur doksan derecelik dönüş ve başarılı bir yönetimle, Ülkemizdeki kamu Kuruluşları arasında en yükseklere tırmanarak yurt içinde ve yurt dışında bir marka olmuştur.

Böylesine başarılı olan Yüce'nin elinde Sihirli Değnek mi vardı tabii ki yoktu. Ufku çok geniş, ilerisini çok iyi görebilen, yatırımcı ve yenilikçi bir düşünceye sahip, çalışma Arkadaslariyla, üreticisiyle, bayisiyle tüketicisiyle omuz omuza vererek öz verili çalışmanın sonucunda Çaykur'u kabus dolu Günlerden çıkararak bugünlere taşıdı.

Bunun adına iki milletvekili "Başarısız" diyorsa, bu kelimeleri ve açıklamaları bir talihsizlikten öte bir şey değildir. Açıkçası Yüce'nin günahını almışlardır.

Tabii Ekrem Yüce bu başarıyı elde ederken onu destekleyen bir başbakan ve hükümet de vardı arkasında. Bu denli başarılı çalışmalarıyla başta Başbakan ve Hükümetin de güvenini kazanmıştır.

Genel Müdür Ekrem Yüce, bir ara Siyasete atılmayı düşündüyse de Başbakan Erdoğan "Siz Bulunduğunuz göreve devam edin. Çaykur'un ve cay camiasının büyüklüğü daha çok ihtiyacı vardır" Derken bugün bu iki milletvekili böylesine Acımasız çıkışlarda bulundu. Bulunmasına bulundular ama bana göre Sabunu karşı tarafın ayakları altına koyacaklarına kendi ayaklarının altına koydular.

Rize milletvekili Lütfü Çırakoğlu, Ekrem Yüce hakkında başarısız bir Genel Müdür açıklamasında bulundu. Lütfü Çırakoğlu'nu da tanırım ama yakın bir hukukumuz yok. Hekimlik ve başhekimlik yaptığı Dönemleri de çok iyi hatırlarım. SSK Rize hastanesindeki o Çarpık yönetimini unutup, bugün kendi partisinin görevlendirdiği başarılı bir bürokratı kötüleme kampanyasına girişiyor. Aslında bu çıkışı nasıl yaptığını kendisi bile bilmiyor. Bilmiyor diyorum çünkü konuyla ilgili son açıklamasında "Siyasi kaza yaptım" diyerek, kendi kendini Tekzip etti. Bu durumda akıllara sadece şu geliyor. Milletvekili kurulmuş bir saat gibi eline tutuşturulan bir açıklamayı çok iyi ezberleyerek ezberlediği bu metni kamuoyuna açıkladı. Doğrusu bu tavrı kendisi ve partisi için Talihsiz Bir açıklama ve çıkış olarak siyasi kariyerinde yerini alacaktır ...

Lütfü Çırakoğlu'na ilk siyasi destek meslektaşı Rize milletvekili b. Ali Bayramoğlu'ndan geldi hem de zehir zemberek. Bu iki milletvekilinin açıklamaları gündeme bomba gibi düşmüştü ama bu açıklamaları başta il ve ilçe teşkilatı olmak üzere tüm partililer Talihsiz bir açıklama olarak yorumlarken, Üreticiler, Tüketiciler, Sivil Toplum Örgütleri ve vatandaş bu iki milletvekiline değişik yollardan tepkilerini gösterdiler.

CHP Rize il Başkanı Mehmet Aslankaya, Rize eski milletvekillerinden Mehmet Bekaroğlu ve Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç'in "Bu iki milletvekilinin yalan, yanlış ve menfaate Dayalı açıklamalarıdır " şeklinde tepkilerini açık açık ortaya koyarak "İktidar partisi Milletvekilleri olarak bu genel müdürden memnun değillerse görevden aldırsınlar güçleri yetiyorsa. Bunlar başbakana bile ulaşamazlar. Sizlerin yaptığı siyasi ahlaka sığmaz. Yüce'ye bu bir haksızlıktır. Rizeliye hakarettir" vb. gibi daha birçok açıklamalar geldi.  

Bunlar olup biterken hedefteki adam Ekrem Yüce devlet memurluğu kurarlarına uyarak "Bunları Arşivime kaydettim" açıklamasının dışında sessiz kalmayı tercih etti. Ekrem Yüce'ye de bu yakışırdı zaten.

Tarım sektöründe uygulanan IMF Politikaları ile Çaykur'un uluslar arası şirketlere peşkeş çekilmesi istenilmektedir. Günlerdir kavgası yapılan, Çaykur'un desteklemediği ve kabul etmemesi doğrultusundaki düşüncesi olan "Emtia Borsası"nın Türkçe açıklaması;

Dünyada iki milyon ton kuru çay fazlası var. Ülkemizde de 250 bin tonluk bir iç pazar var yaklaşık. Emtia borsasının hayata geçmesi ile bu pazar, küresel sermayenin eline geçecektir. Çaykur'un kuru çay maliyeti özel Sektörün üzerindedir. Bu işi ateşleyen milletvekili B. Ali Bayramoğlu, özel sektörde çay fabrikası olan bir patron aynı zamanda. Emtia Borsası ile küresel sermayeye pazar arıyor. Küresel sermaye çay üreticisi Uzakdoğu ülkelerindeki üretici ve Çalışanları Çok az paralarla köle gibi kullanarak, düşük maliyetlerle ürettikleri Çayı Türkiye'de de pazarlayabilmeleri iç pazarını da ele geçirmek adına Bayramoğlu ile sürekli görüşmeler yapmaktadırlar. Hazırlanan veya hazırlanmakta olan emtia Borsası kanunu için Çaykur'u da bu borsanın içerisine çekmek istiyorlar.

Ülkemizde kuru çay Üretiminin% 50 günah üzerine sahip Çaykur bu borsaya girmemek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Çünkü bu işte zararlı çıkacak olan Çaykur olacaktır. Trilyon olacaktır Doğum Çaykur'un emtia borsasına girmesi halinde sadece önümüzdeki yıl zararı en az. Devam eden yıllarda bu rakamların nerelere kadar yükseleceğini tahmin bile etmek çok zor.

On trilyon ile Çaykur her yıl yeni bir çay fabrikası açabileceği gibi, mevcut Fabrikaları modernizelere gider, pazarlama ağını daha geniş bir şekilde genişletebilir, üreticine daha önceden ödeme yapabilir. Doğrusu da budur. Çaykur'un iç ve dış pazar gibi bir sıkıntısı yok. Birileri para kazanacak diye tüyü bitmemiş yetimin hakkını Çaykur peşkeş çekmek istemediği için kızıl kıyamet buradan kopuyor.

"Zaman en iyi ilaçtır" ya ... Bu zamanı ülke olarak derler sekiz yıldır Ekrem Yüce yönetimindeki Çaykur, üreticisiyle, tüketicisiyle, memuruyla, işçisiyle ve bürokrasisiyle gördü ve görmeye devam edecektir.

Rize ve yöresi seçmenleri de, bu iki milletvekilinin çalışma ve icraatlarını görmekte ve de görmeye devam edeceklerdir. Kimin haklı veya kimin Acımasız haksızlığa uğradığını zaman ortaya çıkacaktır. Bu zamanda çok kısa bir gelecektir.

"Çamur at izi kalsın" ama unutulmamalıdır ki, "Güneş balçıkla sıvanmaz". 

 

1482 Kere okundu

comment Yorumlar (4 Tane Yorum Yazılmış)
 • image Ben bir çay üreticisi olarak, Çaykur Genel Müdürünün yaptıkları ile Çaykur’a büyük hizmetleri olmuş ve çay üreticisinin sıkıntılarına derman olmuş ve çay kurumunu ayakta tutarak üreticiye kol kanat germiş Çaykur’u iyi yerlere getirme gayreti içinde bulunmuş biri olduğuna inanıyorum. Fakat bunları yaparken birileri elbette eleştirecektir. Fakat sayın müdürümüz yılmadan bu görevini layıkıyla yerine getirecektir. Çaykur’un şu andaki durumu muhakkak ki iyidir, iyi olma gayretleri devam etmektedir. Ben Of’tan bir çay üreticisi olarak sayın müdürümüzün uygulamalarını taktirle karşılıyorum ama bir eleştirim da olacak. Sayın mudurum Çaykur yıllardır kontenjan ve kota uygulamasıyla üretici çayını tam manasıyla Çaykur’a satamıyor tabi ki bunun sebepleri vardır mutlaka ama Çaykur’un almadığı çayı özel sektöre vermek zorunda kalan üretici özel sektör tarafından sürekli ve yıllardır mağdur ediliyor bu mağduriyet ve özel sektörün uygulamaları ister istemez ucu size dokunuyor ve bu konuda Çaykur ne gibi tedbirler alabilir bunları gözden geçirmeniz bu konuda varsa sıkıntı hükümetle istişare ederek bu konuya el atmanız olacaktır şu anda bölgemizdeki en büyük sıkıntı özel sektörün belirsizliğidir ve üreticiyi mağdur etmesidir ve sömürmesidir yılardır üretici bu özel sektörden parasını zamanında alamıyor iki üç yıllık çayı bu çay sektöründeki özel firmalarda bekletiliyor kampanyada açıldı mı pirhanalar gibi uçuşuyorlar Borcunu ödemeden devletin açıklamış olduğu taban fiyatının altında çay almaya devam ediyorlar zorda olan üretici bunlara mecburen çay veriyor işte bu tur özel sektörlerin yaptığı emek ve alın teri hırsızlığıdır sayın genel mudurum Çaykur'a yapmış öldüğünüz hizmetler kanıksanamaz fakat bu konuya el atmanızı bekliyoruz veya Çaykur'un kapasitesini artırın birde pazarlama imkanlarını artırın ki üreticiden daha fazla çay alın ve özel sektörü hizaya getirin bölgemizin en önemli sorunlarından bir tanesi özel sektörün zamanında çay paralarını ödememesidir ve ne olacağı da ballı değil ne yapacağı belli değil. dipsiz kuyu gibi git özel sektör fabrikalarını dolaş depolarına bir kg kuru çay bulamasın hepsini satmışlardır veya son sürgünden bir kısım çay vardır yanı kuru çayı satmalarına rağmen üreticiye para ödeme gibi bir düşünceleri yoktur bu özel sektör sahipleri genelde bölgemizin insanıdır da ya siyasettedir yada ya da ticarettedir ama somurduğu insanlar kendi bölgesinin insanıdır ama umurunda olmazda işte bu tur sıkıntıları mutlaka bazı insanlarımız biliyor ve ya sivil toplum kuruluşları biliyor fakat bu gündeme nedense hiç gelmiyor ne ulusal basında nede yerel basında özel sektörün yaptıkları gelmiyor pakı bununla kim mücadele edecek kim çay üreticisinin hakkını savunacak oda ballı değil onun için şu an en iyi bir şekilde çalışan çay kurumunu elbette bu özel sektörde olanlar beğenmeyecek veya eleştirecek çünkü son yıllarda Çaykur çok güzel bir bicimde idare ediliyor ve üreticiyi mağdur etmiyor alımlarda sıkıntı yaşansa bile Çaykur zamanında ödemelerini yapıyor da insanlar evine ekmek götürüyor özel sektöre kalsa bölgemizde bunalım çıkardı kaos yaşanırdı Çaykur’u ve genel müdürü eleştirenler önce kendi fabrikalarına üreticiden aldığı çay parasını ödesin 2.3 yıldır çay parası ödemeyen özel sektör ahlaktan insaftan veya başka bir şekilde söz etme hakkına sayıp değildir biz her şeyi görüyoruz ve yaşıyoruz bizim bölgemizi çaydaki özel sektör somuruyor utanmaları varsa üreticinin parasını biran önce ödesinler hiç birine helal değil o çaydan kazandıkları onlara zehir zıkkım olsun o insanların alın teri ile çalışıp getirdikleri o yaş çayların paraları ama mutlaka bir yerden çıkar bir musibetle karşılaşırlar kimsenin kursağında bir şeyi kalmaz ilahı adalet bir gün onlardan hesap sorar hak yemek kolay değil eğer inanıyorsak ah almak sonu ballı olmayan musibetler getirir kısaca özel sektör bölgemizin kanını emiyor seyirci kalmayalım tepkimizi koymanın zamanı geldi de geçiyor bütün bu konuda herkesi göreve davet ediyorum buna basınımızda dahil sesimizi onlar duyuracak.
  (Gönder oflu çay uretıcılerınden oflu kemal , Ekim 22, 2009, 1:39 PM)
 • image Çaykur, Sayın Ekrem Yüce döneminde en iyi dönemini yaşamakta, kimse terbiyesizlik etmesin! Çaykur'la uğraşan bölgemize ihanet eder ve bu da asla afedilemez! Sayın müdürüm görevinize devam edin, bildiğinizden şaşmayın, yapıcı eleştirilere kulak ver ama diğerlerini duyma bile!.. Çaykur seninle daha güzele gideceğine inanıyoruz, seninle ve Çaykur'la uğraşanlar akıllarını başına alsın, çay üreticisinin ekmeğiyle kimse uğraşmasin! Bu kimsenin haddi de değil! Saygılar Sayın Genel Müdürüm, Çaykur'a vereceğin çok şey olduğuna inanıyoruz, emeklerine saygı duymayan gaflet içinde olduğunu bilsin...
  (Gönder fazlı, Ekim 15, 2009, 4:15 PM)
 • image Özel sektör sömürüye nereye kadar devam edecek, özel sektörün pislikleri ve emelleri ne zaman bitecek? O fabrikasi olan zat, git önce üreticiden aldığın yaş çayın parasını öde, senden kimsenin bir şey beklediği yok! Çaykur bölgemizin hayat damarlarında dolaşan kanıdır. Özel sektördeki çapulcular, kan emiciler, sömürücüler, ateş yiyenler, yıllardır doymadınız mı artık!..
  (Gönder oflu kemal, Ekim 15, 2009, 4:11 PM)
 • image Bölgemizin tek geçim kaynağı olan çayımızla oynamayın!.. Kim olursa olsun çaydan çekin o ellerinizi. Bakarsınız birgün o elleriniz kırılır. Siz siz olun çayımızı bataklıklardan çıkaran ve bugünlere getiren Genel Müdürümüz Ekrem Yüce Bey'i rahat bırakın... Bırakmazsanız bu millet sizi rahat bırakmaz, bu böyle biline beyler... LAZ OSMAN-RİZE
  (Gönder LAZ OSMAN, Ekim 2, 2009, 2:29 PM)
Köşe Yazarları
Okur Köşesi
Hava Durumu
Çok Okunanlar
Ritaş Hazır Beton
Yorum Yazılan Haberler