header Ana sayfa | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle |
  • Üye Ol - Giriş Yap | Künye | İletişim
Bölümler
Gazetenin 1. Sayfası
Gazetemize Abone Olun
Sitemize Reklam Verin
Arşiv
paz sa ça cu cum pa
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Mailinizi ekleyin
Haberlere abone olun:
Saat
Reklam AlanıHızır Beton

email Haberi Arkadaşınıza Yollayın | print Haberi Yazıcıdan Çıkart | comment Yorumlar (0 Tane Yorum Yazılmış)

Göç Yollarında Av Katliamı...

- Haber Merkezi on Ekim 05,2009

image

Avcılara Bıldırcın Uyarısı!


 

(Haber Merkezi)- Doğu Karadeniz’de Bıldırcın avcılarına ‘katliam’ uyarısı. Başlayan av sezonu nedeniyle avcıların avlanma kurallarına uyması gerektiği vurgulanırken; her yıl sonbaharda güneye, ilkbaharda ise kuzeye doğru göç eden bıldırcınların göç yolları üzerinde bulunan bölgede, av adı altında katliam yaşandığı kaydedildi.

 

Avcılardan avlanma kurallarına uymalarını isteyen Rize Çevre ve Orman İl Müdürü Kandemir, “Kanunlar gereği bir avcının bir gecede 8 adet bıldırcın avlamasına müsaade ediliyor. Bu sayının üstüne çıkan avcılar, üzerlerinde yakalanacak olan fazla bıldırcın başı 350 TL para cezasına çarptırılır. Bunun yanında avcılarımızdan bıldırcın avında sesli, ışıklı cihazlar ve ağ kullanarak bıldırcınları kandırarak avlanmalarını istemiyoruz. Bu şekilde avlanan avcılar da Kara Avcılığı Kanunu kapsamında cezalandırılır” dedi.

 

Öte yandan, bölgede ‘Bıldırcın avı sezonu’ olarak bilinen bu dönemin, gerçekte bıldırcınların göç dönemi olduğuna dikkat çeken Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şağdan Başkaya, bölge üzerinden her yıl sonbaharda güneye, ilkbaharda ise kuzeye doğru düzenli olarak göç eden bıldırcınların, göçlerinin her geçen yıl daha da zorlaştığını söyledi.

 

          Bıldırcınların bu dönemlerde uğradıkları av katliamının bu yıl da etkisini azaltmadan tekrarlandığını belirten Doç.Dr. Başkaya, kaçak bıldırcın avının en çok Karadeniz ve Marmara sahillerine yakın kesimlerde yaşandığını kaydetti.

 

 Bölgedeki kentleşmenin de göç yollarında yaşanan katliamı etkilediğine işaret eden Başkaya, “Genellikle geceleyin göç eden bıldırcınları olumsuz etkileyen ve çok hızlı bir şekilde artan ışık kaynakları, yüksek yapılar, binalar ve yollara ilave olarak, geceleyin lüks ve teyp ile bıldırcın yakalanması-toplanması ve geçit bölgelerine ağ gerilmesi ile bıldırcın nesline büyük bir darbe vurulmaktadır. Göçmen bir kuş türü olan bıldırcınlar, özellikle Eylül ayı başta olmak üzere Ağustos-Eylül-Ekim aylarında kuzey ülkelerinden güneye, Mart-Nisan-Mayıs aylarında ise güneyden kuzeye dönüş göçü yapmaktadırlar. Bıldırcınların büyük bir çoğunluğu sonbahardaki bu göçleri sırasında ülkemizde Karadeniz ve Marmara sahilleri ile Akdeniz’in güneyindeki ülkelerin sahilleri ile adalara mecburi iniş yapmaktadırlar. Özellikle yağmurlu gecelerde Karadeniz ve Akdeniz gibi büyük bir su kütlesini geçmek zorunda kaldıklarında, sahillere ve bazen de denize sürüler halinde düşmektedirler” dedi.

 

Bıldırcınların ancak geri kalmış ülkelerde bu şekilde yasa dışı uygulamalar ile adeta katledildiğini belirten Şağdan Başkaya, yasadışı av konusunda, yetersiz olanaklara karşın oldukça titiz davranan Çevre ve Orman Bakanlığının çalışmalarına güvenlik güçleri ile duyarlı yurttaşların da yardımcı olması gerektiğini belirtti.

 

Avcılık belgesi (av tezkeresi) sahibi olmayan ve gerekli avlanma izin ücretlerini ödemeyen, lüks gibi herhangi bir ışık kaynağı kullanan, teyp veya ağ kuran kişilerin mutlaka ihbar edilmeleri gerektiğini vurgulayan Başkaya, bu konuda muhtarlara çok büyük görevler düştüğüne de işaret etti.

 

Yasal bir şekilde, tüfek, av köpeği veya sertifikalı atmaca ile gündüz avlanılabilen bıldırcınların, geceleyin lüks, teyp kaseti ve ağ germek gibi usullerle avlanmasının yasak olduğuna dikkat çeken Başkaya “Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 2009-2010 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararına göre, bütün bölgelerde 15 Ağustos 2009 tarihinde başlayan bıldırcın avı, İç Anadolu ve Batı Karadeniz’de 10 Ocak 2010, diğer bölgelerde ise 24 Ocak 2010 tarihinde sona erecektir. Yine bu karara göre, sadece Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günlerinde avlanılabilir. Bu günler dışında avlanmak yasaktır. Ayrıca, avcı başına, bir av günü için en fazla 10 adet bıldırcın avlanılabilir. Kaçak av konusunda, devletimizin, yaban hayatına daha fazla önem vererek, insanları ilköğretimden yüksek öğretime kadar eğitmesi, bu konuda görev yapan teşkilatları personel ve araç-gereç bakımından güçlendirmesi gerekmektedir” diye konuştu.


4510 Kere okundu

comment Yorumlar (0 Tane Yorum Yazılmış)
Köşe Yazarları
Okur Köşesi
Hava Durumu
Çok Okunanlar
Ritaş Hazır Beton
Yorum Yazılan Haberler