header Ana sayfa | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle |
  • Üye Ol - Giriş Yap | Künye | İletişim
Bölümler
Gazetenin 1. Sayfası
Gazetemize Abone Olun
Sitemize Reklam Verin
Arşiv
paz sa ça cu cum pa
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Mailinizi ekleyin
Haberlere abone olun:
Saat
Reklam AlanıHızır Beton

email Haberi Arkadaşınıza Yollayın | print Haberi Yazıcıdan Çıkart | comment Yorumlar (0 Tane Yorum Yazılmış)

Çevreye Karşı Sosyal Sorumluluk Çağrısı

- Haber Merkezi on Kasım 10,2010

image
'81 İlde 81 Orman Projesi'  Kapsamında Fındıklı'ya 7 Bin 500 Adet Fidan

  

(Haber Merkezi)- Türkiye İş Bankası'nın sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında başlattığı, ülkenin en büyük kurumsal ağaçlandırma çalışmalarından biri olan ''81 İlde 81 Orman'' projesi kapsamında, Rize'nin Fındıklı ilçesinde 7 bin 500 fidan toprakla buluşturuldu. 

            Türkiye İş Bankası Rize Şubesi önünde düzenlenen sembolik fidan dikim töreninin ardından Fındıklı'nın Yeni Mahalle'nin yüksek kesimlerinde hazırlanan 5 hektarlık alana  toplam 7 bin 500 adet sedir, batı ladini ve servi fidanı dikilerek 41. İş Bankası Ormanı oluşturuldu.

Sembolik törene, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, İl Garnizon Komutanı Albay Turhan Talu, İl Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş, TEMA Rize Temsilcisi Nevzat Özer, Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan ile platform üyeleri, banka personeli, TEMA gönüllüleri ile vatandaşlar katıldı. 

            Vali Hacımüftüoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye İş Bankası'nın başarılı bir bankacılık örneği sergilediğini belirterek, ''İşlerinin sadece para toplamak ve para pazarlamak olmadığını sosyal sorumluluk projelerinde yer alarak gösterdiler. Cumhuriyet ile yaşıt bir bankanın sosyal sorumluluk projelerinde yer alması sevindirici'' dedi. 

            Projeyi hazırlayarak uygulayan Türkiye İş Bankası, Çevre ve Orman Bakanlığı ile TEMA Vakfı yetkililerine teşekkür eden Vali Hacımüftüoğlu, ''Ağacın kıymetini ve erozyona karşı kazanımlarını anlatmaya gerek yok. Türkiye ağaçlandırma konusunda gerekli bilince ulaştı'' diye konuştu. 

            Vali Hacımüftüoğlu, Türkiye'nin birçok bölgesinde hatıra ormanları bulunduğunu vurgulayarak, ''Bu konuda ciddi bir bilinç oluştu ve işin pratiği hızlandırıldı. Bu projenin diğer kurumlara örnek olmasını istiyorum'' dedi. 

            Tören alanından Hacımüftüoğlu, İl Garnizon Komutanı Albay Turhan Talu ve TEMA gönüllüsü iki çocukla birlikte fidan dikimi gerçekleştirdi. Daha sonra Fındıklı'nın orman dikim alanına geçilerek 7 bin 500 fidan dikimine başlandı. Buradaki etkinliğe Fındıklı Kaymakamı Hakan Alkan, TEMA Rize Temsilcisi Nevzat Özer, TEMA gönüllüleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

TEMA Vakfı Rize İl Temsilcisi Nevzat Özer, Türkiye İş Bankası'nın TEMA Vakfı ile işbirliği içinde yürüttüğü ''81 İlde 81 Orman'' projesi kapsamında Fındıklı ilçesinde 7 bin 500 fidan diktiklerini söyledi. 

Özer, yaptığı açıklamada, Fındıklı ilçesi Yeni Mahalle'nin yüksek kesimlerinde daha önce yangın nedeniyle tahrip olan alanda ağaçlandırma yaptıklarını belirterek, doğayı koruma mücadelelerine çok önemli yeri olan Fındıklı'ya böyle bir ormanın armağan edilmesini çok yerinde bir karar olduğunu ifade etti. 

Toprak işleme ve teraslama çalışmaları yapılan 50 dekar alana sarıçam, sedir, ladin ve servi gibi ağaçlardan oluşan fidanlar diktiklerini bildiren Özer, ''81 ilde 81 Orman Projesi kapsamında Rize'de dikilen fidanların bir önemi var. İklimlerin çakışması sonucu biyolojik ve bitki çeşitliliği bu coğrafyada birleşiyor. Burada Avrupa'dan çok daha fazla bitki türü var. Rize'nin kuzeyinde buzul çağı sonrası büyük biyolojik zararlar sonucunda bitkiler ve hayvanlar yok oldu. Oralardan kaçan bitki ve hayvanlara bizim vadi ve dağlarımız yüzyıllardır ev sahipliği yapıyor. İlimiz 2 bin 500 bitki türü ve eşsiz faunasıyla uluslararası önemde bir yer'' dedi. 

Derelerin bitki türüne ve doğaya hayat vererek vadilerden aktıklarını anlatan Özer, şöyle devam etti: ''Vadilerdeki su, sadece flora ve faunaya hayat vererek akmıyor. Doğasına deresine sahip çıkan halkın, özgün kültürü ile türkülerinde, suyla nasıl iç içe girdiğini görüyoruz. Bu anlayışa sahip Fındıklı halkı Türkiye'ye doğa koruma dersleri de veriyor. Ormanların, odun değerinin çok üzerinde fonksiyonel özellikleri olduğu bilincinde olan Fındıklı halkı, küçük fidanların dikilmesinin bin yıl sonraya yatırım yapma anlamı taşıdığının bilincindeler. Bilinçli bu halkı kısa vadeli çıkarlara şartlandırılmış, tüketim anlayışına sahip düşüncelere karşı büyük bir çabası var. Bunun için '81 İlde 81 Orman' projesi kapsamında Fındıklı'da 7 bin 500 fidan dikilmesinden memnunum.'' 

Özer, Türkiye İş Bankası ile TEMA Vakfı kurulduğundan beri çok önemli işbirlikleri olduğunu sözlerine ekledi. 

 

1612 Kere okundu

comment Yorumlar (0 Tane Yorum Yazılmış)
Köşe Yazarları
Okur Köşesi
Hava Durumu
Çok Okunanlar
Ritaş Hazır Beton
Yorum Yazılan Haberler