header Ana sayfa | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle |
  • Üye Ol - Giriş Yap | Künye | İletişim
Bölümler
Gazetenin 1. Sayfası
Gazetemize Abone Olun
Sitemize Reklam Verin
Arşiv
paz sa ça cu cum pa
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Mailinizi ekleyin
Haberlere abone olun:
Saat
Reklam AlanıHızır Beton

email Haberi Arkadaşınıza Yollayın | print Haberi Yazıcıdan Çıkart | comment Yorumlar (0 Tane Yorum Yazılmış)

Köy Okulları Atölye Oluyor

- Haber Merkezi on Mart 29,2011

image

Fındıklı, Pazar ve Çamlıhemşin’de 3 Okul, Feretiko Atölyesine DÖnüştürüldü

  

(Haber Merkezi)- Rize’de kapanan köy okullarının feretiko atölyesine dönüştürülmesi projesi kapsamında onarımı tamamlanan 3 okulun daha açılışı yapıldı.

Onarım çalışmaları tamamlanan okullardan Fındıklı’nın Meyvalı Köyü Cevizlik Mahallesi, Çamlıhemşin’in Topluca Köyü ile Pazar’ın Hamidiye Köyü feretiko atölyelerinin açılışı için düzenlenen törenlere Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu,  Rize Milletvekili Ali Bayramoğlu ile Milli Eğitim Müdürü F.Rasim Çelik, ilçe kaymakamları ve vatandaşlar katıldı.

Fındıklı’nın Meyvalı Köyü Cevizlik Mahallesi’ndeki açılışta konuşan Fındıklı Kaymakamı Hakan Alkan; ilçede 5 atölye daha açılmasının planlandığını söyledi.

Milletvekili Bayramoğlu ise 2003 yılından bu yana yürütülen çalışmaların son aşamasına geldiğini belirterek, “Bundan sonra her hafta birkaç okulu faaliyete geçirmeye çalışacağız. Bu çalışmalar ile 3 bin kadınımıza istihdam sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

           Milli Eğitim Çelik ise, atıl durumda olan köy okullarının değerlendirilmesi ve kadınlara iş imkânı sağlanabilmesi için kapanan köy okullarının feretiko atölyesine dönüştürülmesi projesinin geliştirildiğini anlatarak, “Bu kapsamda 50 köy okulunun feretiko atölyesine dönüştürülmesi planlanıyor. Şu ana kadar 5 okulda çalışmaları tamamlayıp atölyeleri hizmete açtık. Kısa süre içinde 50 okulu da çalışmaları tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” şeklinde konuştu.

Köy muhtarı Güven Ergüven ise, atölyenin köye canlılık kazandıracağını ifade ederek, “Proje köy muhtarlığı ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yapıldı. Yatırımın yüzde seksenini köy muhtarlığı olarak karşıladık. Milli Eğitim 5 bin Tl para yardımı ile Rize Bezi makinelerini gönderdi. Ayrıca okulun çevre düzenlemesi için içerdeki eksiklilikler için de 10 bin Tl söz aldık. Önümüzdeki günlerde de bu paranın gelemsi ile daha iyi hizmet vermiş olacağız” dedi.

Pazar’ın Hamidiye Köyü’ndeki açılışta konuşan Valisi Hacımüftüoğlu da, “Rize’de neredeyse unutulmaya yüz tutmuş Rize Bezinin (feretiko) böyle bir çalışmayla çok önemli bir hale getirmenin sevincini yaşıyoruz. Kaliteli üretim yaparsak,  her zaman bu ürünümüzün pazarı olacaktır. Bu projenin en önemli amacı sosyalleşmenin gelişmesine büyük ivme katacağını düşünerek, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

   

541 Kere okundu

comment Yorumlar (0 Tane Yorum Yazılmış)
Köşe Yazarları
Okur Köşesi
Hava Durumu
Çok Okunanlar
Ritaş Hazır Beton
Yorum Yazılan Haberler